Різдвяний штолен
До свят треба готуватися заздалегідь.
Але цією простою істиною я раз-у-раз нехтую і раз-у-раз отримую стрес)
«Досить себе мучити!» — сказала я в цьому році, і як нормальна людина наприкінці листопада почала готуватися до Різдва. Накупила світюльок і загадала собі спекти штолен.
Ось про нього зараз й буде мова.
Штолен — це традиційна німецька різдвяна випічка. Найпоширеніший різновид штоленів із начинкою з родзинок і цукатів, хоча не розчарують також рецепти з маком, горіхами або марципаном (до речі, його дуже просто готувати).
Штолен готують зі здобного дріжджового тіста, при чому у класичному рецепті зазначено таке: на 10 кг борошна використовують не менше як 3 кг вершкового масла або маргарину та 6 кг лимонних і апельсинових цукатів. Зрозуміло, що 19-ти кілограмовий штолен нам ні до чого) тому у рецепті, яким я користуюсь, вага інгредієнтів пропорційно зменшена, та й приправи і спеції можна додавати на сій розсуд, аби отримати особливий смак.
Після випічки штолен просочують розтопленим вершковим маслом та посипають цукровою пудрою.
Штолени випікають заздалегідь, як правило, за місяць до Різдва (о, ось воно! — нарешті я в тренді), і зберігають у прохолодному місці. Взагалі, штолен має термін придатності аж до трьох місяців. Хоча не знаю, у кого вистачить сил так довго дивитися на цю смакоту)
У свій штолен окрім сухофруктів, зазначених у рецепті, я додала в’ялене манго, кумквати (дикі мандарини) і шматочки різнобарвних сушених ананасів, а також два види ізюма. До речі, кумквати можна зі успіхом замінити цукатами із апельсинових шкуринок. Тим паче, цей смаколик завжди під рукою, якщо завчасно про нього потурбуватися.
І ще — коли приготуєте, навіть не думайте одразу куштувати. Це я цілком серйозно. Кілька днів він взагалі не дуже смачний (перевірено особисто) А от коли пройде днів так п’ять-шість, то вже можна починати потроху відрізати скибочки) щоби вистачило до Різдва.
P.S. Цей рецепт я знайшла на сайті picantecooking.com за що вдячна його авторці.
Штолен
2
години1
годинаЩО ПОТРІБНО
- Для тіста:
500 грам борошна
14 грам сухих дріжджів (або 42 гр. «живих»)
250 мл молока, ледь теплого
100 грам цукру
220 грам вершкового масла (кімнатної температури)
Цедра 1-го апельсину
Цедра 1-го лимону
5 грам солі
- Спеції:
1/4 ч.л. меленого кардамону
1/4 ч.л. меленої кориці
1/4 ч.л. меленого мускатного горіха
1/4 ч.л. меленого імбиру
- Сухофрукти:
250 грам родзинок
75 грам сушеної журавлини
75 грам цукатів
90 грам подрібненого мигдалю
80 мл рому
- Для посипання:
50 грам вершкового масла
Цукрова пудра
Приготування
- До теплого молока додайте дріжджі та цукор. Розмішайте. Потім додайте тепле масло, а також борошно і вимісіть тісто. Воно має бути досить щільним, і не липнути до рук.
- Ємність з тістом накрийте рушником та залиште на одну годину «підходити».
- Складіть сухофрукти у миску і залийте окропом на 2 хвилини. Потім воду зцідіть і замість неї додайте ром або коньяк. Залиште на 1 годину, поки «підходить» тісто.
- Як тісто «підійде», покладіть до нього сухофрукти (разом з ромом) та горіхи.
- Ще раз добре вимішайте тісто.
- Готове тісто викладіть на присипану борошном поверхню і злегка розкачайте або розімніть руками.
- Сформуйте штолен — просто складіть тісто удвоє так, щоб верхня половинка була вужчою за нижню.
- Розігрійте духовку до 190 °С і випікайте штолен 60-70 хвилин до рум’янця.
- Коли штолен спечеться, витягніть його з духовки і як тільки пройде перший жар, візьміть шматок вершкового масла та рясно натріть їм ще гарячій штолен. Масло буде танути і всотуватися у штолен.
- Коди масло всотається, беріть цукрову пудру та щедро присипайте нею штолен, утворюючи таким чином славетну «сніжну скоринку».
Відео
Примітки
- Цукрової пудри повинно бути багато, бо вона спочатку буде активно танути. Але ви все одно сипте, поки не утвориться біле пухке «покривало» без якого цю випічку вже просто неможливо уявити!
- 42 гр. «живих» дріжджів — це одна мала пачечка «Львівських»