Кутя
Кутя — наша українська Різдвяна страва. Вона посідає чільне місце на святковому столі і знаменує собою початок святкових урочистостей — з неї починають вечерю.
Ритуальне значення куті, як і узвару, дуже давнє. Український етнограф Федір Вовк виводить походження цих страв ще з неолітичної доби.
В пізніші часи кутю перед вечерею ставили на покуті (куток з іконами, розташований по діагоналі від печі) під образами, тобто на найпочеснішому в хаті місці.
Існує також звичай посилати дітей зі кутею до родичів — о, до цієї традиції я й сама в дитинстві була залучена! — разом з батьками носила кутю моїй хрещеній.
А тепер трохи порад з приготування:
Пшениця
Кутя традиційно готується із зерен пшениці, хоча заміною можуть служити ячмінь і рис. Якщо ви використовуєте пшеницю або ячмінь, спочатку видаліть усі тріснуті або знебарвлені зернятка. Потім ретельно промийте зерна і замочіть їх у великій кількості води на кілька годин, а краще на ніч.
Наступного дня помістіть зерна в сітчастий друшляк, промийте та відваріть у воді або молоці. Співвідношення рідини та зерна має бути 1:1, але якщо треба, додайте ще рідини. Час варіння може варіюватися від 1 до 3 годин, в залежності від зерна. Варіть зерна на повільному вогні, час від часу помішуючи. Проте є й інша порада — перемішувати можна лише один раз, коли каша закипіть, а потім треба залишити її у спокої на маленькому вогні до готовності.
Втім, думаю, усе залежить від посуду, в якому ви будете варити кутю, тому вибір за вами.
Насіння маку
Вибираючи мак, стежте за тим, щоб він був круглим і пухким і не мав жодного запаху — будь-який запах може свідчити про те, що насіння зберігалося неправильно. Мак потрібно замочити в киплячій воді приблизно на 30 хвилин, після чого злити воду і подрібнити — або в ступці, або в кухонному комбайні.
Горіхи
Ядра волоських горіхів є найпоширенішим вибором для куті, хоча також можна використовувати інші горіхи, такі як волоські горіхи та фундук. Горіхи слід крупно нарізати і злегка підсмажити в духовці або на сковороді до 5 хвилин, поки вони не розвинуть приємний запах.
Сухофрукти
Родзинки – найпоширеніший вид сухофруктів, які використовуються для куті. Однак ви також можете додати курагу, інжир, чорнослив або цукати. Сухофрукти для узвару сліж проварити до 10-15 хвилин у киплячій воді. Якщо ви використовуєте інжир, чорнослив або абрикоси, наріжте їх на менші шматочки.
Мед
Для приготування куті можна використовувати будь-який вид меду хорошої якості. Якщо мед кристалізувався, просто розтопіть його в мікрохвильовій печі або на плиті на повільному вогні. Крім того, ви можете розбавити мед невеликою кількістю теплої води. У деяких рецептах мед замінюють варенням.
Кутя
Кухня: УкраїнськаСкладність: легкоІнгредієнти
250 г (1 склянка) зерен пшениці
100 г (пів склянки) маку
100 г (пів склянки) волоських горіхів
1-2 ст. л родзинок
2-3 ст. л меду
цукор до смаку та за бажанням
- Для узвару
150 г сухофруктів: яблука, абрикоси, груші, сливи
2 л води
Приготування
- Ретельно промийте зерна пшениці і замочить їх на ніч у холодній воді.
- Наступного ранку злийте воду, промийте зерна і варіть їх до готовності на повільному вогні, до м’якості і розсипчастості.
- Поки пшениця вариться, промийте сухофрукти та викладіть у каструлю з 2 літрами води. Поставте на вогонь та варіть узвар 20 – 25 хвилин після закипання.
- Остудіть зерна пшениці і змішайте їх з 1 столовою ложкою меду.
- Покладіть мак і родзинки в окремі миски і замочіть їх в киплячій воді на 30 хвилин.
- Злийте мак, подрібніть у блендері та додайте 1 столову ложку меду.
- Обсмажте горіхи на пательні допоки вони не стануть виточати приємний аромат.
- З родзинок злийте воду.
- Змішайте пшеницю, мак, родзинки, горіхи. Додайте решту меду (за бажанням).
- Викладіть у глибоку таріль та подавайте.
- Щасливого Різдва!
Примітки
- Якщо кутя занадто густа, розбавте її узваром.