Закваска для хліба
Зараз буде вкрай непопулярне питання, але все ж таки — навіщо взагалі ця закваска?
Існує думка, що хліб на заквасці «здоровий», «справжній» і взагалі від нього суцільна користь, а, мовляв, там, де присутні дріжджі, то все «фу». Але. Якщо відкинути зайві наративи, то закваска — це теж продукт бродіння тих самих… *барабанний дріб* дріжджів!
Справа в тому, що в процесі виготовлення домашньої закваски ми активуємо «дикі» дріжджі, які присутні у борошні, й вони повільно, із великою неохотою, але врешті-решт дають нам бажану субстанцію, яка підіймає хліб. Оце й усе.
Чесно кажучі, мені спочатку було ліньки робити ту закваску, але як справжній дослідник я мала це зробити. Й насправді задоволена результатом.
Готова житня закваска пахне підв’яленими яблуками та має приємну кислинку, яку й передає хлібу. Але ж, трясця, її треба робити як мінімум п’ять днів — кожного дня «годувати», слідкувати, щоб їй було тепло… Втім, якщо ви готові відчути себе у ролі старовинної господині, часів царя панька, коли поратися на кухні було тією ще пригодою, а до винаходу сучасних спиртових дріжджів було ой як далеко, то велкам)
Закваска для хліба
Закваска має готуватися принаймні 5 днів, тому кроки в рецепти рахуються у днях.
Інгредієнти
Житнє борошно 400 грам
Питна вода (не кип’ячена!) 450 мл
Приготування
- День 1. Змішайте у великій баночці 150 мілілітрів води та 100 г борошна до консистенції густої сметани. Накрийте (нещільно) кришкою або харчовою плівкою з отворами, укутайте рушником і поставте в тепле темне місце без протягів на добу.
- День 2. Додайте ще 100 мл води, перемішайте. Додайте 100 г борошна, перемішайте. Знову накрийте плівкою, рушником та відправте в тепле місце на 24 години
- День 3. Додайте в закваску 150 г води, перемішайте. Додайте 100 г борошна, перемішайте.
До цього часу в заквасці зʼявляться бульбашки і яскравий аромат яблук, що забродили. Вона підросте і стане схожою на звичайну опару для тіста. - День 4. Знову додайте 100 г води та 100 г борошна, перемішайте та поставте в тепле місце ще на 24 години
- На 5-й день закваска буде готова. Вона матиме легкий аромат підв’ялених фруктів і дріжджового тіста.
Примітки
- Якщо закваска зросла дуже сильно, перекладіть її у більший посуд. Накрийте кришкою (нещільно) або харчовою плівкою з отворами, потім рушником й поставте в тепле місце.
- Важливо! Якщо запах дуже неприємний або на заквасці з’явилася пліснява — щось пішло не так. Таку закваску використовувати не можна
Рецепт розрахований на майже літр закваски, але якщо вам не потрібно так багато, то можна зробити як я — починати із 2-х ложок борошна та трьох-чотирьох ложок води й кожен день додавати по дві ложки борошна та дві-три ложки води і в будь-якому випадку слідкувати, щоб після додавання нової порції борошно+вода, закваска набувала консистенцію густої сметани.
Проте на користь того, щоб кожного разу не мати клопоту із п’ятиденним «заквасочним марафоном», скажу, що закваска прекрасно зберігається в холодильнику. Перед використанням її потрібно заздалегідь вийняти, зігріти, «нагодувати», дочекатися появи бульбашок (приблизно добу), а тоді вже використовувати.
І ще, пшенична закваска готується так само, але мороки з нею може бути більше, бо як виявляється, «диких» дріжджів в пшеничному борошні набагато менше.