Мій власний рецепт хліба
Щоб зайвий раз не «вигадувати велосипед» я наївно вирішила трохи «погулити» — і якщо дуже пощастить то знайти не просто рецепт, а той склад інгредієнтів для хліба, який зазвичай використовують у пекарнях. Ага, «запалИ», як колись казала моя бабуся. Тобто ні-чо-го. Ані хоч щось схожого на «промисловий», ані взагалі притомного рецепта хліба. Правда, малу дещицю корисного я таки здобула із своїх пошуків, а саме — знайшла рецепт закваски. Та мова зараз не про це)
Отже, в усіх рецептах, що траплялися, було одне й те саме — борошно, вода, дріжджі. Звісно, цукор й сіль теж, але це несуттєво. А мені був потрібен рецепт, де використовують поліпшувачі й усіляке таке. Бо навіщо тоді їх виготовляють?
І тут на одному з форумів я знайшла. Ні, не те що шукала, а рецепт батона, як стверджував його автор, «такий самий, як в магазині».
Ого, подумала я, оце пощастило. І очарована заманухою, що містилася в назві, взялася готувати. І тут таке — о, божечки, так це ж той самий рецепт «як усюди»! Єдине, що відрізняло його від інших, так це вершкове масло, яким треба вимішувати тісто.
А тепер, власне, мій рецепт, за яким виходить хлібчик вагою приблизно 600 грамів. І так, він геть не такий «як в магазині», бо, виявляється, для того потрібні не тільки «правильні» інгредієнти, а й спеціальні печі, в яких впродовж випікання подається пара, а також дотримується строгий температурний режим.
Мій власний рецепт пшеничного хліба
Кухня: українськаСкладність: легкоІнгредієнти
250 мл води
400 г борошна
20 грам цукру (1 ст. л.)
5 г солі (1 чайна ложка)
20-30 грам (1-1,5 ст ложки цукру)
15 грам «живих» дріжджів (або 5 г сухих (1 ч.л.))
- Добавки:
Поліпшувач борошна «Класік» 3-5 г (1 ч.л.)
Добавка «Зернова» 35-40 г (2 ст. л.)
Глютен 20 грам (1 ст. л.)
Яєчний порошок 20 грам (1 ст. л.)
Вершкове масло 50 г
Соняшникова олія 30 г
Приготування
- У теплій воді (35-40 °С) розчиніть дріжджі, додайте цукор та сіль, перемішайте.
- Додайте яєчний порошок, глютен, поліпшувач борошна та зернову добавку.
- Поступово додайте борошно, зробіть нещільне тісто.
- Накрийте ємність харчовою плівкою, укутайте рушником та залишить на годину.
- Коли тісто «підійде», додайте ще борошна, вимісіть тісто та поступово додайте м’яке (не розтоплене!) вершкове масло і знову вимісіть.
- Накрийте рушником та залишить «підходити» на годину-півтори.
- Підготуйте форму для випікання — змажте її олією, а також розігрійте духовку.
- Перекладіть тісто у форму, почекайте, поки воно в ній трохи «підійде» й поставте випікатися.
- Перед тим як ставити в духовку, змочить водичкою верхівку майбутнього буханця.
- Випікайте хліб спочатку 10 хвилин. при 220 °С , а потім 20-30 хв при 180 °С.
- Смачного!
Примітки
- Кількість борошна залежить від його якості та від того, яким ви хочете бачити ваш майбутній хліб — більш щільним або більш «повітряним».
- Щоб не зашкодити травленню не рекомендовано їсти хліб «прямо з печі». Його спочатку треба охолодити впродовж години і вже потім насолоджуватися.
Щодо поліпшувача борошна «Вітапан Класік», який я використовую, — він має у складі ензими та аскорбінову кислоту, що йде на користь тісту. Також його виробник пропонує усілякі смачні добавки до хліба — борошно з насінням або з овочами й рекомендує таке дозування:
- «Вітапан Класік» — 0,1%-0,3% від кількості борошна в рецепті
- «Вітапан Овочевий» та «Вітапан Зерновий» — 10%-15% від кількості борошна в рецепті
Ще я використовую глютен, який надає гладкості тісту та сприяє тому, що м’якуш пшеничного хлібу виходить гарний. А при випіканні житнього хліба без нього так й взагалі не обійтися!
Також радила б додавати заміть цукру патоку (глюкозу) — вона не лишня у створенні в міру зволоженого, приємного м’якушу, а також сприяє тому, що хліб довше не черствіє.
А ще можна разом із борошняною добавкою «Зернова», яка є сумішшю борошна та насіння льону та соняшника, додати до тіста 1-2 столових ложок висівок — житніх, вівсяних, пшеничних — на вибір.
Якщо ж додати в тісто частину житнього борошна, а ще й солод або солодовий екстракт, то вийде житній хліб — та це вже буде геть інший рецепт)