Калита

Калита

Калита — це насамперед свято. У найбільш темну пору року, коли сонця так мало і виглядає воно з-за хмар так нечасто, наші предки боялися, що воно не повернеться і задобрювали світило, як могли. Щоби на наступний рік воно знову осявало землю і давало щедрий врожай.

І вони придумали робити маленьке сонечко, щоби було в кожного… Так і вийшла калита…

Потім прийшли християни, принесли свої свята, вплели їх у канву язичництва, поступово витісняючи. Але зовсім прибрати звичаї та традиції не змогли.

Тому на Андрія, день пам’яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових, із давніх часів молодь збиралася на вечорниці і грала в калиту.

Дівчата випікали великого круглого коржа з діркою посередині, на якому витискали нехитрий орнамент, і підвішували його до сволока. Сторожив калита так званий “Пан Калитинський”, тримаючи в руці квача, обмащеного в сажі. Інший учасник гри, осідлавши коцюбу (“Пан Коцюбинський”), скакав до нього, і між ними відбувався жартівливий діалог. А тоді усі охочі мали відкусити шматочок від коржа без допомоги рук. Кому не вдавалося — отримував по пиці квачом із сажею)

До 20203 року пам’ять святого Андрія Первозванного традиційно вшановували 13 грудня, проте тепер нарешті ми повернулися обличчям до усього світу та відзначаємо це свято 30 листопада. І хоч свято це християнське, звичаї та обряди в цей день мають дохристиянські риси: ворожіння на долю, заклинання, кусання калити. Саме Калитою називали наші предки андріївські вечорниці за назвою обрядового коржа.

Після тяжких робочих буднів молодь, нарешті, могла дозволити собі відпочити та погуляти. Парубки та дівчата заздалегідь збиралися та радилися, як провести свято. Найчастіше оселю винаймали у вдови або одруженої пари без дітей, за що платили грішми або харчами. На вечорниці починали ходити ще у підлітковому віці: дівчата — з 14 років, а хлопці — з 16 років.

Чарівне дійство випікання калити

Збиралися дівчата разом у хаті та розпочинали випікання калити. Пекли її всі разом, скільки б дівчат не було — хоч десять, хоч двадцять, але кожна мала взяти участь у приготуванні. Місили тісто всі по черзі, починаючи від найстаршої. Зверху оздоблювали калиту сухими вишнями чи родзинками. Випікали з прісного тіста у вигляді тонкого коржа круглої форми і додавали мед та мак. Дрова в печі за традицією розкладали тільки навхрест: це символ сонця, вогню. Вогонь здійснює священний акт — випікає калиту.

Але на цьому приготування не закінчувалося, адже кожна брала з собою різноманітні продукти, з яких пізніше готували пісні страви: вареники з капустою, рибу, пшоняну чи гречану кашу, голубці, капусту і т.д.

Я приїхав калити кусати

Після того, як Калита була спечена, до хати могли завітати парубки. І тут розпочиналися ігри та танці. Калиту підвішували до стелі й закріплювали на сволоку, щоб можна було опускати та підіймати залежно від зросту.   За правилами цієї гри треба було відкусити калити,  не допомагаючи собі руками, і при цьому не засміятися. Котра дівчина або парубок засміються, перш ніж відкусити коржа, тих обмазували сажею. Гра тривала допоки всі не спробували своєї удачі, навіть господарі дому.

А що доленька розкаже?

Завершальним етапом святкування було ворожіння. Дівчата довго чекали часу, адже саме в ніч на Андрія можна було дізнатися свою долю. Ворожіння були з водою, вогнем, зерном, особистими речами та тваринами. Може, не зовсім щиро вірили у ворожіння, але все ж десь там, глибоко в душі, кожна хотіла пізнати свою долю.

Після вечері дівчата поспішають до річки, встромляють руку в ополонку і шукають, чи не трапиться що. Коли знайде шматочок тканини, то вийде за ткача, коли трісочку — за теслю, соломинку — за хлібороба, ремінця — за шевця.

На Поліссі дівчата вибігали з першим млинцем на подвір’я і слухали, де гавкає собака — туди й заміж піде. А щоб дізнатися, якого фаху буде майбутній чоловік, запускали в хату півня, попередньо розсипавши пшеницю. Окремо ставили люстерко та наливали в миску води. Якщо півень клюне пшениці — буде майбутній чоловік господарем, гляне в люстерко — буде ледарем, а нап’ється води — п’яницею.

Нині традиції та звичаї відновлюються, про що свідчать народні гуляння та святкування. Звісно, до обрядів ми ставимося уже зовсім інакше, але традиції та звичаї м це той місток, який об’єднує наше минуле та сьогодення.

джерело Анна Літвінчук

Час іде, але традиції живуть і залишаються з нами, як наш культурний спадок.

Отже, 13 грудня (але як на мене краще би було 30 листопада) треба пекти калиту.

30 листопада — це за новим стилем, але хто я така, щоб протистояти невігластву стародавніх церковників, яке занапастило пів світу.

Апдейт: цей пост був писаний 13.12.2021, а зараз, починаючи з 2023, ми нарешті святкуємо Андрія 30 листопада! І, відповідно, Різдво 25 грудня. Щиро радію й тішуся!

Рецепт, звичайно, осучаснений, бо якщо намагатися зробити автентичну калиту (що майже неможливо), вийде жорсткий «кермяк», як казала колись моя бабуся. Бо у древні часи люди вдовольнялися дуже малим.

Тому, поїхали!

Інгредієнти

  • 350 грам борошна

  • 200 гр. молока

  • 50 гр. вершкового масла

  • 3 ст. ложки цукру

  • 1 пакетик ванільного цукру

  • 1/4 чайної ложки солі

  • 1 ст. ложка оцту

  • 3 ст. ложки олії

  • 3-4 ст. ложки волоських горіхів

  • 4 ст. ложки маку

  • 1 чайна ложка соди

  • 3 ст. ложки родзинок

  • 4 ст. ложки маку

  • 3 ст. ложок волоських горіхів.

  • Для прикрашання
  • 3 ст. ложки маку

  • 4 ст. ложки горіхів

Калита

Візьміть молоко, розігрійте, Вилийте у ємність, де будете місити тісто.

Додайте цукор, мед, ванільний цукор або ванілін, сіль, розмішайте.

Калита

Розтопіть вершкове масло, додайте до суміші. Тоді — олію, оцет, яйце, родзинки, подрібнені волоські горіхи. Добре перемішайте.

Калита

До борошна додайте соду, з’єднайте із сумішшю і замісіть тісто. Воно буде липким і приставати до рук, але так має бути. Тому, рукавички вам у поміч. Я, власне, без них нікуди)

Калита

Деко застеліть папером для випічки, змажте папір вершковим маслом. Покладіть тісто на деко, надаючи форму кола і зробіть посередині отвір.

Випікайте при температурі 180 градусів 25-30 хвилин.

А як вистигне, обов’язково вдіньте в отвір червону стрічечку!

Вітаю Вас з Калитою!

Схожі записи

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі